doradca finansowy Gorzów Wielkopolski kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski
doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Trener
finansowy

Mentoring finansowy, szkolenia finansowe

Sprawdź ofertę
doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Kredyt
hipoteczny

Najkorzystniejsze finansowanie własnych celów mieszkaniowych

Sprawdź ofertę
doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Niezależny
ekspert finansowy

Profesjonalna pomoc w uzyskaniu kredytu

Sprawdź ofertę

Osobiste sprawozdanie finansowe.

Mam dla Ciebie drugie wyzwanie i jednocześnie zadanie finansowe!

Sporządź swoje osobiste sprawozdanie finansowe. Przygotowałem prosty arkusz na którym samodzielnie sporządzisz swoje sprawozdanie finansowe. 

Co to jest osobiste sprawozdanie finansowe?

Twoje osobiste sprawozdanie finansowe ma określić punkt startowy w którym są obecnie Twoje finanse osobiste. Wynik końcowy sprawozdania określi kolejne etapy działania w zależności od tego w jakiej kondycji są Twoje finanse osobiste. Jednym z nich może być informacja, że zbudowałeś solidny majątek osobisty netto i teraz pozostaje mądrze nim zarządzać i dalej go powiększać. Scenariusz odmienny to informacja, że Twoje aktywa netto są na minusie i trzeba zdecydować co robić dalej, aby wyjść na plus.

Nie martw się na początku może to wyglądać przerażająco jednak wszystko jest do zrobienia i ja Ci w tym pomogę.

Dlatego w tym momencie najważniejsze jest to, abyś wykonał to wyzwanie. Będzie to solidna wiedza do dalszej pracy. 

Sugeruje, aby każdy z małżonków wypełnił osobno swoje sprawozdanie finansowe. Wspólne kredyty, nieruchomości podzielcie wartość na pół. Mogą występować jednak osobne oszczędności np. polisy oszczędnościowe, kredyty które zaciągnęliście tylko na siebie, majątek nabyty przed ślubem lub inna wartość, która należy tylko do was. Tego tupu składniki majątku i zobowiązań wpisuj osobno do swojego sprawozdania finansowego.

Sporządzenie sprawozdania chcę, aby było proste i nie rozdrabniało się na zbyt wiele szczegółów dlatego wypisałem elementy najczęściej występujące. Elementy, które nie są sklasyfikowane podaj do pozostałych. Dla uproszczenia proponuje wpisanie składników majątku ruchomego tylko powyżej 1000zł. Jeśli wolisz wypisać bardziej dokładnie to oczywiście też tak można zrobić. Istniej pewne ryzyko, że jeśli zbyt dużo energii poświęcisz detalom to możesz nie wykonać do końca tego wyzwania. Proponuje zacznij od kwot największych i stopniowo schodź do tych elementów majątku i zobowiązań, które najmniej ważą w sprawozdaniu.

Sprawozdanie pokaże w jakiej sytuacji finansowej jesteś i czy Twoje aktywa przewyższają pasywa. Będzie to bardzo cenna informacja do dalszej pracy.

Z czego składa się osobiste sprawozdanie finansowe?

Występują dwie kategorie z jednej strony wszystkie elementy posiadanego majątku z drugiej zobowiązania.  Przyjąłem najprostszą możliwą formę, która zawiera aktywa i pasywa. Jeśli jest za mało pozycji do wpisania wszystkich składników majątku lub zobowiązań to napisz przygotuje bardziej rozbudowaną wersje. Poniżej pod tekstem pliki do pobrania w formie PDF lub Excel.

AKTYWA (POSIADANY MAJĄTEK)

Prośba o wpisywanie aktualnych wartości. Jeśli nie posiadasz wiedzy ile może być wart dany składnik majątku to najlepiej sprawdzić w Internecie.

Jeśli masz dużo pozycji do wpisania to zacznij od największych wartości.

Nieruchomości – w tej kategorii zapisz wszystkie elementy związane z nieruchomościami, które posiadasz. Jeśli posiadasz udział to podaj wartość, która wynika z udziału. Np. mieszkanie warte 200 000zł nabyte razem ze współmałżonkiem to przyjmij wartość  100 000zł.

Ruchomości – są to te składniki majątku, które posiadają wartość rynkową np. samochód, komputer itp. Dla uproszczenia sprawozdania proponuje wpisać tylko te składniki, których wartość jest powyżej 1000zł. Ruchomości szybko się zużywają i dlatego nie warto wypisywać wszystkich tylko te, które posiadają wartość na obecny dzień powyżej 1000zł.

Oszczędności – wszystkie środki, które posiadasz. W tej kategorii podajesz gotówkę, środki na rachunkach osobistych, lokaty, fundusze inwestycyjne.

Należności – pieniądze, które pożyczyłeś komuś i jeszcze Ci ich nie oddał i chcesz je odzyskać.

Pozostałe – są to składniki majątku, które nie pasują do żadnej kategorii powyżej a posiadają wartość powyżej 1000zł.

 

PASYWA (ZOBOWIĄZANIA)

Podaj wszystkie zobowiązania ponieważ Twój pożyczkodawca będzie chciał odzyskać pożyczone środki i dlatego trzeba wypisać wszystkie.

Zobowiązania hipoteczne – to zobowiązania zaciągnięte pod zastaw hipoteczny. Wpisz aktualny kapitał pozostały do spłaty.

Zobowiązania typu gotówkowe, ratalne, kredyt na samochód, parabankowe, wykorzystany limit na karcie kredytowej lub debecie w rachunku osobistym. Podaj kapitał pozostały do spłaty.

Pożyczki od osób trzecich – środki finansowe, które pożyczyłeś od osób trzecich np. rodziny, znajomych i jesteś umówiony, że masz je oddać.

Zaległości wobec urzędów – np. niezapłacone podatki, zaległości w Zus.

Pozostałe – to te, które wyżej nie występują np. pożyczka zakładowa.

Spółki poprzez swoje sprawozdania finansowe komunikują się z udziałowcami i informują ich o kondycji finansowej spółki. Twoje sprawozdanie będzie pełniło dokładnie tą samą rolę. Pokarze kondycje finansową Twoich finansów. Wartość posiadanego majątku netto (po spłacie wszystkich zobowiązań ile zostaje wartości dla Ciebie)

Po wykonaniu tego zadania zachęcam Cię do wydrukowania i dołożenia do twoich najważniejszych dokumentów tego druku.

Będzie to świetna pamiątka za 5, 10 lub kilkanaście lat. Będzie można przypomnieć sobie jakie były początki i jaka droga finansowa została przebyta.

Zadanie wymaga wykonania kilku czynności dlatego zrób je dzisiaj. Zajmie parę minut – nie zwlekaj wydrukuj formularz i zacznij działać! 

Jeśli mimo wszystko masz problem z zaczęciem to przygotuj sobie jedną kartkę papieru i przez najbliższe 5 minut wypisz wszystko to co wiesz o swoim majątku. Pisz wszystko to co pamiętasz o swoich finansach.

Przykładowo: posiadam mieszkanie warte 200 000zł na który mam kredyt z pozostałym saldem do spłaty około 160 000zł. Posiadam samochód warty około 10 000zł. Na rachunku mam około 2 000zł środków na życie. Spłacam raty na Agd zostało mi jeszcze 1000zł i tak dalej… to jest ten pierwszy krok do zbudowania niezależności finansowej.

Poniżej plik w excelu i PDF

Osobiste sprawozdanie finansowe 4 wiersze

Osobiste sprawozdanie finansowe PDF

Kontakt

Łukasz Maćkowski
Ekspert finansowy - kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

ul. Chrobrego 25,
66-400 Gorzów Wielkopolski

504 339 545

mackowski.kredyty@gmail.com

Ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytów hipotecznych i agentami uregulowała określenie doradca finansowy. Doradca Finansowy Gorzów Wielkopolski, Doradca Kredytowy Gorzów Wlkp., Doradztwo Kredytowe Gorzów Wielkopolski, Niezależny Doradca Finansowy lub Doradztwo Finansowe Gorzów Wielkopolski.

Zapisz się do newslettera

© 2020 Łukasz Maćkowski | Trener finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone. POLITYKA PRYWATNOŚCI

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin