doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Kredyt Hipoteczny

Profesjonalna pomoc w uzyskaniu kredytu

Sprawdź ofertę
doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Bezpieczny wynajem

Przeprowadzamy weryfikację najemcy

Sprawdź ofertę
doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Budowanie majątku

Jak mądrze budować majątek osobisty

Sprawdź ofertę
doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Inwestowanie w nieruchomości

Dochody z nieruchomości

Sprawdź ofertę

Etapy uzyskania kredytu na budowę domu

Droga jaką inwestor przejdzie od etapu wybrania działki, uzyskania zgody na budowę, otrzymania kredytu, rozliczenia transz i zakończenie inwestycji jest dość długa. Poniżej schemat przedstawiający jak to wygląda z perspektywy kredytu hipotecznego na budowę domu. Pod rysunkiem opisałem każdy z etapów osobno.

Pozwolenie na budowę

Do rozpoczęcia procedury starania się o kredyt jest potrzebne pozwolenie na budowę plus zatwierdzony projekt budowlany. 

Analiza wstępna

Po złożeniu wniosku kredytowego rozpoczyna się analiza finansowa. Standardowo jak przy każdym innym celu jest sprawdzana historia kredytowa i zdolność. Niektóre banki na samym początku sprawdzają czy wartość budowy jest odpowiednio doszacowana. Proces w bankach można na tym etapie się różnić. Od razu może być wymagany kosztorys budowy z podaniem całkowitego kosztu inwestycji lub tylko szacunek. Przy składaniu wniosku trzeba podać jak długi będzie czas budowy – jest to czas karencji i nie spłaca się kapitału w racie w trakcie trwania budowy.

Wycena nieruchomości

Wycenia się wartość przyszłą metodą porównawczą w oparciu o ceny transakcyjne z rynku z powierzchni użytkowej domu. W niektórych przypadkach można również wycenić powierzchnię garażu. Wartość gruntu stanowi wkład własny. Można wybrać formę budowy pod klucz lub do stanu deweloperskiego. Wszystko zależy od tego jak w danym terenie kształtują się ceny transakcyjne i czy uda się obronić na operacie potrzebną wartość. Większość kredytobiorców decyduje się na sfinansowanie nieruchomości pod klucz.

Decyzja ostateczna

Jest to dokument, który gwarantuje przyznanie kredytu. Zawiera najważniejsze informacje o warunkach i zobowiązaniach. Oprócz standardowych warunków warto zwrócić uwagę na kosztorys budowy, który jest załącznikiem do umowy. To na bazie kosztorysu będą wypłacane i rozliczane transze. 

Podpisanie umowy

Umowa kredytu na budowę domu jest taka sama jak umowa na inne cele. Przy podpisaniu umowie można zawrzeć umowę o ubezpieczenie od ognia ponieważ nie ma przenoszenia własności. Można też podpisać dyspozycje wypłaty transzy, które będzie przelana na konto kredytobiorcy w banku.

Warunki do wypłaty pierwszej transzy

Przy budowie domu można od razu po podpisaniu umowy złożyć do sądu wniosek o wpisanie hipoteki. Im szybciej dokona się wpisu to oprocentowanie się zmniejszy. Należy też pamiętać, że samodzielnie trzeba złożyć wniosek PCC 3 i opłacić 19zł od wpisania hipoteki. Banki nie wymagają potwierdzenia złożenia druku PCC 3 jednak lepiej go złożyć, aby nie otrzymać w przyszłości mandatu za brak deklaracji. Wymagane warunki do wypłaty kredytu można spełnić w przeciągu jednego dnia. Po wypełnieniu warunków środki trafiają na konto kredytobiorcy i można budować się, ze środków bankowych.

Rozliczenie transzy

Rozliczenie pierwszej transzy odbywa się poprzez dokumentacje fotograficzną i wpisy w dzienniku budowy. Czasami trzeba zapłacić za inspekcje przedstawiciela z banku. Koszt takiej inspekcji to około 200zł. Banki nie wymagają faktur za zakupione materiały. Jeśli zakres wykonanych prac jest zbyt mały to będzie trzeba poczekać z wypłatą kolejnej transzy.

Wypłata kolejnych transz

Po pozytywnym rozliczeniu pierwszej transzy następuje wypłata kolejnej. Potem ta czynność się powtarza aż do wypłaty całości kredytu. Czas wypłaty kolejnej transzy trwa od kilku dni do dwóch tygodni. Warto uwzględnić te terminy planując zakup materiałów.

Zakończenie budowy

Po wypłacie ostatniej transzy następuje przeliczenie kredytu i rozpoczyna się spłata rat kapitało – odsetkowych. Trzeba dopilnować formalności związanych z zakończeniem budowy. Bank będzie wymagał dokumentu potwierdzającego oddanie nieruchomości do użytkowania.

 

Wybudowanie wymarzonego domu jest sporym przedsięwzięciem logistycznym i finansowym. Pomagam w sprawnym przeprowadzeniu procesu otrzymania kredytu hipotecznego na budowę domu w Gorzów Wlkp. i okolice.

Zapraszam do kontaktu w celu umówienia spotkania telefon: 504 339 545.

 

 

Kontakt

Łukasz Maćkowski
Ekspert finansowy - kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

ul. Chrobrego 25 (wejście od ul. 30 stycznia),
66-400 Gorzów Wielkopolski

504 339 545

mackowski.kredyty@gmail.com

Ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytów hipotecznych i agentami uregulowała określenie doradca finansowy. Doradca Finansowy Gorzów Wielkopolski, Doradca Kredytowy Gorzów Wlkp., Doradztwo Kredytowe Gorzów Wielkopolski, Niezależny Doradca Finansowy lub Doradztwo Finansowe Gorzów Wielkopolski.

Zapisz się do newslettera

© 2020 Łukasz Maćkowski | Doradca finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone. POLITYKA PRYWATNOŚCI

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin