doradca finansowy Gorzów Wielkopolski kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski
doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Edukacja finansowa

Szkolenia finansowe

Sprawdź ofertę
doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Kredyt
hipoteczny

Najkorzystniejsze finansowanie własnych celów mieszkaniowych

Sprawdź ofertę
doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Niezależny
ekspert finansowy

Profesjonalna pomoc w uzyskaniu kredytu

Sprawdź ofertę

Etapy otrzymania kredytu rynek wtórny

Poniżej przedstawiam na schemacie jakie są etapy otrzymania kredytu hipotecznego na rynku wtórnym. Jest to najczęściej występujący proces w bankach. W niektórych sytuacjach do wniosku może być wymagany od razu operat szacunkowy jednak to są sporadyczne przypadki takiego działania.

Analiza wstępna

Przy zakupie nieruchomości na rynku wtórnym analiza wstępna odbywa się na bazie umowy przedwstępnej, oświadczenia zbywcy lub tylko z podaniem danych nieruchomości. Najlepszym rozwiązaniem jest otrzymanie wstępnej decyzji przed podpisaniem umowy kupna – sprzedaży. Ograniczone jest wówczas do minimum ryzyko utraty zadatku. Kilka banków przewiduje taką możliwość. Większość wymagać będzie do oceny wstępnej przedstawienia umowy na kupno ze sprzedającym nieruchomość. Na tym etapie jest sprawdzana historia i zdolność. Decyzje o dalszym procesowaniu wniosku podejmuje system bankowy, który ma wyeliminować możliwość popełnienia błędu przy analizie historii kredytowej.

Wycena nieruchomości

Po przejściu pierwszego etapu finansowego pozytywnie następuje szacowanie wartości nieruchomości. Sprawdzany jest też stan prawny nieruchomości. Przy rynku wtórnym częściej występują wpisy w księgach wieczystych, które mogą być problemem dlatego dobrze jeśli zostanie to dobrze sprawdzone przez analityka. Z wycenami na rynku wtórnym jest mniejszy problem ponieważ są transakcje do którym można porównać nabywaną nieruchomość.

Decyzja ostateczna

Po sprawdzeniu stanu sprawnego nieruchomości i oszacowaniu wartości jest wydawana decyzja ostateczna. Na tym etapie decyduje analityk. Przy większych kwotach wniosek może trafić na wyższy szczebel decyzyjny. Czasami tak się zdarza, że pojawią się okoliczności, które spowodują odmowę udzielenia kredytu.

Pozytywna decyzja kredytowa gwarantuje przyznanie kredytu hipotecznego. Warto się z nim dobrze zapoznać ponieważ zawiera wszystkie warunki, które trzeba spełnić. Określa również warunki cenowe. Decyzja kredytowa ma swoją ważność i jeśli w tym czasie nie podpisze się umowy to decyzja wygasa. Po akceptacji decyzji kredytowej można umówić się na podpisanie umowy kredytowej.

Podpisanie umowy kredytowej

Nastąpił moment podpisania umowy kredytowej. Przed podpisaniem umowy mogą być potrzebne zaświadczenia o niezaleganiu dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Warto pamiętać, że jeśli jakieś zapisy z umowy nie są do spełnienia to można odstąpić od umowy kredytowej nawet po jej podpisaniu. Przy umowie kredytowej zostaną przekazane dokumenty do wpisania hipoteki. 

Akt notarialny

Mając podpisaną umowę kredytową przez bank można umówić termin u notariusza. Na tym etapie można w wnieść swój udział w formie gotówki co zostanie potwierdzone w akcie. W akcie zostaje wskazany termin na przekazanie lokalu. Termin, które podaje się na wypłatę środków to od 7 do 10 dni roboczych zgodnie z zapisami w umowie kredytowej. Najlepiej jak notariusz wyśle do sądu wniosek o wpis hipoteki i urzędu skarbowego deklaracje PCC.

Spełnienie warunków do wypłaty

Jest to już ostatni etap załatwienia formalności. Po akcie notarialnym jest ubezpieczana nieruchomość od ognia i innych zdarzeń losowych. Mogą być jeszcze inne warunki do spełnienia, które są podane w umowie. Jeśli sprzedawana nieruchomość ma obciążenie hipoteczne to najpierw środki z kredytu zostaną przelane na konto banku w celu spłacenia hipoteki. Po dostarczenie zaświadczenia ze zgodą na wykreślenie nastąpi wypłata pozostałych środków. Tak samo może być z kwotą kredytu na remont, że bank wypłaci ją dopiero po złożeniu wniosku o wykreślenie hipoteki. Akceptacja warunków i wypłata kredytu następuje w przeciągu kilku dni. Warto bezpośrednio po akcie spełnić wszystkie warunki do wypłaty.

Wypłata kredytu

Jeśli wszystkie warunki zostały zaakceptowane przez dział wypłat to następuje przelew środków. Od dnia uruchomienia naliczają się odsetki. Do czasu wpisania hipoteki odsetki są wyższe.

Kontakt

Łukasz Maćkowski
Ekspert finansowy - kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

ul. Chrobrego 25,
66-400 Gorzów Wielkopolski

504 339 545

mackowski.kredyty@gmail.com

Ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytów hipotecznych i agentami uregulowała określenie doradca finansowy. Doradca Finansowy Gorzów Wielkopolski, Doradca Kredytowy Gorzów Wlkp., Doradztwo Kredytowe Gorzów Wielkopolski, Niezależny Doradca Finansowy lub Doradztwo Finansowe Gorzów Wielkopolski.

Zapisz się do newslettera

© 2020 Łukasz Maćkowski | Doradca finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone. POLITYKA PRYWATNOŚCI

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin