doradca finansowy Gorzów Wielkopolski kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski
doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Edukacja finansowa

Szkolenia finansowe

Sprawdź ofertę
doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Kredyt
hipoteczny

Najkorzystniejsze finansowanie własnych celów mieszkaniowych

Sprawdź ofertę
doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Niezależny
ekspert finansowy

Profesjonalna pomoc w uzyskaniu kredytu

Sprawdź ofertę

Jakie zobowiązania kredytowe posiadasz?

Czy jesteś w stanie bez większego problemu wymienić jakie zobowiązania kredytowe posiadasz? A jakie warunki cenowe mają Twoje kredyty? Wyobraźmy sobie sytuacje, że masz wolne środki to który z kredytów opłacałoby Cię się spłacić w pierwszej kolejności? Jeśli nie znasz odpowiedzi na te pytania do dobrze, że tu trafiłeś.

Kolejne wyzwanie finansowe to przygotowanie zestawienia Twoich zobowiązań kredytowych. Do tego zadania wykorzystamy dane z osobistego sprawozdania finansowego.

Jeśli jesteś pierwszy raz na tej stronie to zapraszam Cię najpierw do zrobienia osobistego sprawozdania finansowego. Dane, które zgromadzisz w osobistym sprawozdaniu wykorzystasz do tego wyzwania tylko rozbudujesz je o więcej danych.

Osobiste sprawozdanie finansowe

 

Jeśli wykonałeś już osobiste sprawozdanie finansowe to możesz przejść do zestawienia zobowiązań kredytowych.

Jeśli wolisz najpierw zrobić zestawienie zobowiązań kredytowych to oczywiście też tak możesz. Zachęcam Cię jednak do wykonania też sprawozdania finansowego. Będzie to baza danych do dalszej pracy i fajna pamiątką na przyszłość.

Przygotowałem wersje PDF i excel. Pliki do pobrania na dole strony. Możesz stosować dowolną wersje na zapisanie. Wszystko zależy co wolisz czy ma to być forma w excelu czy może w wersji papierowej.

Wykonanie tego zadania jest bardzo ważne z pespektywy budżetu domowego. Zobowiązania kredytowe mogą rujnować Twój budżet domowy dlatego trzeba zebrać dane, nad którymi będziemy później pracować.

Poniższa tabela pomoże w rozpisaniu swoich zobowiązań kredytowych i ujawni obraz sytuacji w domowym budżecie. Zwróć proszę uwagę, że podzieliłem tabelę na cześć związaną z kredytami hipotecznymi i pozostałymi. Kredyty hipoteczne są zabezpieczone nieruchomością przez co są tańsze – je należy spłacać w ostatniej kolejności. Na początku należy zrobić porządek z zobowiązaniami pozostałymi. 

Jeśli zadanie wydaje Ci się za trudne lub za obszerne to proponuje podzielić je na kawałki. Mniejsza ilość pracy jest mniej odstraszająca. Jak zaczniesz działać to reszta pójdzie gładko.

Przykładowy podział wyzwania na kawałki: Przygotuj sobie wszystkie umowy, ułóż je na biurku w oddzielnej koszulce każda z nich – to możesz wykonać w ramach jednej czynności. Przy kolejnej czynności wypisz podstawowe dane zawarte w umowach: dane kredytodawcy, rodzaj zobowiązania, data udzielenia, kwota udzielona, cel kredytu, prowizja za udzielenie, ubezpieczenie w kredycie, co chroni ubezpieczenie, data końca umowy. W ostatnim etapie uzupełnij dane, które się zmieniają: oprocentowanie, rata, kwota pozostała do spłaty. Te dane znajdziesz w harmonogramie lub bankowości internetowej. Jeśli nie posiadasz tych kanałów dostępu to pozostaje kontakt z infolinią a w ostateczności wizyta w oddziale pożyczkodawcy.

Opis pojęć znajdujących się w zestawieniu:

Kredytodawca – podmiot, który udzielił pożyczki. Nazwa podmiotu znajduje się na pierwszej stronie w górnej części umowy.

Rodzaj zobowiązania – w przypadku hipoteki najczęściej występuje mieszkaniowy, budowlano – hipoteczny, konsolidacyjny, refinansowy lub pożyczka hipoteczna. W treści umowy będzie podane jaki rodzaj kredytu posiadasz. W przypadku kredytów gotówkowych to cel dowolny, konsumpcyjny, konsolidacyjny, ratalny. Jeśli posiadasz kartę kredytową lub limit w rachunku bieżącym to też wpisz te zobowiązania do zestawienia.

Data udzielenia – występuje na pierwszej stronie umowy.

Kwota na umowie – kwota kredytu udzielona. To jest kwota z kosztami, które zostały doliczone do kredytu. Najczęściej występuje na pierwszej stronie umowy. Nie myl z całkowitym kosztem kredytu do spłaty.

Cel na który środki zostały pożyczone – w umowie są podane cele kredytu. Najczęściej występuje przy hipotekach: na zakup nieruchomości, budowa domu, remont, spłata zobowiązań, cel dowolny. W jednej umowie może być kilka celów i dlatego wypisz w tym miejscu jakie cele są podane w umowie.

Prowizja za udzielenie – ile zapłaciłeś za przyznanie kredytu. Wartość ta znajduje się w pierwszej części umowy przy celach kredytu lub w części dalszej gdzie jest podsumowanie całkowitych kosztów kredytu.

Ubezpieczenie w kredycie – w umowie będzie podane czy zapłaciłeś jednorazowo za składkę ubezpieczeniową. Może być tak, że płacisz miesięcznie od salda. Jeśli zapłaciłeś jednorazowo to wpisz koszt jednorazowy. Jeśli płacisz miesięcznie to podaj wysokość płaconej obecnie składki.

Okres ubezpieczenia – na ile czasu zostało zawarte ubezpieczenie. Jest to istotne w przypadku składki jednorazowej ponieważ po zakończeniu ubezpieczenia nie jesteś objęty ochronną ubezpieczeniową. Jeśli polisa jeszcze trwa to możesz mieć możliwość odstąpienia od polisy i uzyskania zwrotu. W przypadku składki miesięcznej polisa przeważnie jest zawarta na cały okres kredytowania.

Co chroni ubezpieczenie – te informacje najczęściej występują w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Możesz być objętym: ubezpieczenie na życie, utrata pracy, niezdolność do pracy, śmierć wyniku następstw nieszczęśliwych wypadków lub inne. Warto tą informacje odszukać ponieważ zakres tego ubezpieczenia może wcale nie być Ci potrzebny.

Oprocentowanie wpisz obecne oprocentowanie. Znajdziesz je na harmonogramie. W umowie znajdziesz informacje czy jest to oprocentowanie stałe czy zmienne. Jeśli zmienne to w jaki rodzaj WIBOR a jaka marża.

Rata kredytu  miesięczna rata kredytu wynikająca z harmonogramu. Pełna rata kapitałowo – odsetkowa, która jest obecnie płacona.

Data końca umowy  data w której kończy się spłata kredytu.

Kwota pozostała do spłaty – ile salda kapitałowego kredytu pozostało do spłaty. Chodzi o sam kapitał, który pozostał do spłaty bez odsetek. Tą informacje zweryfikuj na aktualnym harmonogramie, bankowości internetowej, infolinii lub oddziale kredytodawcy.

Wypełniony plik zapisz, wydrukuj i dołóż do swoich najważniejszych dokumentów. Mam nadzieje, że udało Ci się wykonać to wyzwanie. Gratuluje wykonania pracy.

Jest to Twój punkt wyjścia z którego rozpocznie się drogę do poukładania Twoich zobowiązań kredytowych. Pokaże Ci jak na tym pliku pracować abyś poukładał swoje zobowiązania finansowe. 

Na blogu poruszam tematykę wydawania i oszczędzania. Zapraszam do zapoznania się pozostałymi wpisami na temat tego jak oszczędzać i pomnażać oszczędności.

Pliki do pobrania:

Zestawienie zobowiązań kredytowych excel

Zestawienie zobowiązań kredytowych pdf

Zapraszam również do zapoznania się z wpisem na temat jak zacząć oszczędzać.

Jak zacząć oszczędzać?

 

Kontakt

Łukasz Maćkowski
Ekspert finansowy - kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

ul. Chrobrego 25,
66-400 Gorzów Wielkopolski

504 339 545

mackowski.kredyty@gmail.com

Ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytów hipotecznych i agentami uregulowała określenie doradca finansowy. Doradca Finansowy Gorzów Wielkopolski, Doradca Kredytowy Gorzów Wlkp., Doradztwo Kredytowe Gorzów Wielkopolski, Niezależny Doradca Finansowy lub Doradztwo Finansowe Gorzów Wielkopolski.

Zapisz się do newslettera

© 2020 Łukasz Maćkowski | Doradca finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone. POLITYKA PRYWATNOŚCI

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin