doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Kredyt Hipoteczny

Profesjonalna pomoc w uzyskaniu kredytu

Sprawdź ofertę
doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Bezpieczny wynajem

Przeprowadzamy weryfikację najemcy

Sprawdź ofertę
doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Budowanie majątku

Jak mądrze budować majątek osobisty

Sprawdź ofertę
doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Inwestowanie w nieruchomości

Dochody z nieruchomości

Sprawdź ofertę

Zestawienie zobowiązań finansowych

Zestawienie zobowiązań finansowych jest narzędziem do ułożenia swoich zobowiązań kredytowych. Ponieważ kredyty potrafią być dużym obciążeniem w domowym budżecie. Dlatego warto poszukać w tym miejscu oszczędności. Czy jesteś w stanie podać jakie posiadasz zobowiązania kredytowe? Jaka kwota pozostała do spłaty? Chcą pracować ze swoimi finansami osobistymi trzeba zajrzeć do tej mało lubianej część finansów. Ustalenie wszystkich informacji może powodować frustrację. Dlatego nastaw się dobrze do tego zadania i do dzieła.

zestawienie zobowiązań kredytowych

Obecne wyzwanie finansowe to przygotowanie zestawienia Twoich zobowiązań kredytowych. Do tego zadania możesz użyć danych z osobistego bilans finansowego. Jeśli jeszcze nie masz osobistego bilansu finansowego. To poniżej zamieściłem link do strony gdzie opisuje jak wykonać bilans. 

Jeśli wolisz najpierw zrobić zestawienie zobowiązań kredytowych to oczywiście też tak możesz. Zachęcam Cię jednak do wykonania osobistego bilansu finansowego. Będzie to baza danych do dalszej pracy i fajna pamiątką na przyszłość.

Zestawienie zobowiązań finansowych – jak wykonać?

Poniższa tabela pomoże w rozpisaniu Twoich zobowiązań kredytowych. Zwróć proszę uwagę, że podzieliłem tabelę na cześć związaną z kredytami hipotecznymi i pozostałymi. Kredyty hipoteczne są zabezpieczone nieruchomością przez co są tańsze. Dlatego je powinieneś spłacać w ostatniej kolejności. Na początku lepiej zrób porządek z zobowiązaniami gotówkowymi i poza bankowymi.

Jeśli zadanie wydaje Ci się za trudne lub za obszerne to proponuje podzielić je na kawałki. Ponieważ mniejsza ilość pracy jest bardziej przyjemna. Jak zaczniesz działać to reszta pójdzie gładko.

Przykładowy podział wyzwania na kawałki: Przygotuj sobie wszystkie umowy, ułóż je na biurku w oddzielnej koszulce każda z nich. To możesz wykonać w ramach jednej czynności. Następnie wypisz podstawowe dane zawarte w umowach. Najważniejsze dane kredytodawcy, rodzaj zobowiązania, data udzielenia, kwota udzielona, cel kredytu, prowizja za udzielenie, ubezpieczenie w kredycie, co chroni ubezpieczenie, data końca umowy. W ostatnim etapie uzupełnij dane, które się zmieniają: oprocentowanie, rata, kwota pozostała do spłaty. Te dane znajdziesz w harmonogramie lub bankowości internetowej. Jeśli nie posiadasz tych kanałów dostępu to pozostaje kontakt z infolinią a w ostateczności wizyta w oddziale pożyczkodawcy.

Opis pojęć z tabeli z zobowiązaniami

Kredytodawca – podmiot, który udzielił Ci pożyczki. Nazwę instytucji finansowej znajduje się na pierwszej stronie w górnej części umowy.

Rodzaj zobowiązania – w przypadku hipoteki najczęściej występuje mieszkaniowy lub budowlano – hipoteczny. Rzadziej może być cel konsolidacyjny lub pożyczka hipoteczna. W treści umowy będą podane jaki rodzaj kredytu posiadasz. W przypadku kredytów gotówkowych rodzaj gotówkowy lub konsolidacyjny. Może też występować cel ratalny. Jeśli posiadasz kartę kredytową lub limit w rachunku bieżącym to też wpisz te zobowiązania do zestawienia.

Data udzielenia – znajduje się na pierwszej stronie umowy.

Kwota na umowie – kwota kredytu udzielona. To jest kwota z kosztami, które zostały doliczone do kredytu. Najczęściej występuje na pierwszej stronie umowy. 

Cel na który środki zostały pożyczone – w umowie są podane cele kredytu. Najczęściej występuje przy hipotekach. Na przykład na zakup nieruchomości, budowa domu, remont, spłata zobowiązań lub cel dowolny. W jednej umowie może być kilka celów. Dlatego wypisz w tym miejscu jakie cele są podane w umowie.

Prowizja za udzielenie – ile zapłaciłeś za przyznanie kredytu. Wartość ta znajduje się w pierwszej części umowy. Najczęściej przy celach kredytu. W ostateczności będzie w podsumowaniu całkowitych kosztów kredytu.

Ubezpieczenie w kredycie – w umowie będzie podane czy zapłaciłeś jednorazowo za składkę ubezpieczeniową. Ponieważ może być tak, że płacisz miesięcznie od salda. Jeśli zapłaciłeś jednorazowo to wpisz koszt jednorazowy. Jeśli płacisz miesięcznie to podaj wysokość płaconej składki.

Pozostałe dane finansowe

Okres ubezpieczenia – na ile czasu zostało zawarte ubezpieczenie. Jest to istotne w przypadku składki jednorazowej. Ponieważ po zakończeniu ubezpieczenia nie jesteś objęty ochronną ubezpieczeniową. Jeśli polisa jeszcze trwa to możesz odstąpić od polisy i uzyskania zwrotu. Jeśli składkę płacisz miesięcznie to zwrotu nie otrzymasz.

Co chroni ubezpieczenie – te informacje najczęściej występują w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Na przykład ubezpieczenie na życie lub utrata pracy. Dodatkowo niezdolność do pracy lub śmierć wyniku następstw nieszczęśliwych wypadków.

Oprocentowanie wpisz obecne oprocentowanie. Znajdziesz je na harmonogramie. W umowie znajdziesz informacje czy jest to oprocentowanie stałe czy zmienne. Jeśli zmienne to w jaki rodzaj WIBOR a jaka marża.

Rata kredytu  miesięczna rata kredytu wynikająca z harmonogramu. Pełna rata kapitałowo – odsetkowa, którą obecnie płacisz.

Data końca umowy  data w której kończy się spłata kredytu.

Kwota pozostała do spłaty – ile salda kapitałowego kredytu pozostało do spłaty. Chodzi o sam kapitał, który pozostał do spłaty bez odsetek. Zwłaszcza tą informacje zweryfikuj na aktualnym harmonogramie. Ponieważ mogło się coś zmienić w trakcie spłaty kredytu.

Podsumowanie

Wypełniony plik zapisz, wydrukuj i dołóż do swoich najważniejszych dokumentów. Mam nadzieje, że udało Ci się wykonać to wyzwanie. Gratuluje wykonania pracy.

Jeśli nie jesteś pewien swoich zobowiązań kredytowych to możesz pobrać raport z https://www.bik.pl/

Jest to Twój punkt wyjścia z którego rozpocznie się drogę do poukładania Twoich zobowiązań kredytowych. Pokaże Ci jak na tym pliku pracować abyś poukładał swoje zobowiązania finansowe. 

Wiesz za które zobowiązania powinieneś zabrać się w pierwszej kolejności.

Na stronię poruszam tematykę wydawania i oszczędzania. Zapraszam do zapoznania się pozostałymi wpisami na temat tego jak oszczędzać i pomnażać oszczędności.

Jeśli nie wiesz jak poradzić sobie ze swoimi zobowiązaniami to napisz proszę na maila. Wspólnie poszukamy rozwiązania.

Pliki do pobrania:

Zestawienie zobowiązań kredytowych excel

Zestawienie zobowiązań kredytowych pdf

Zapraszam również do zapoznania się z wpisem na temat jak zacząć oszczędzać.

 

Kontakt

Łukasz Maćkowski
Ekspert finansowy - kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

ul. Chrobrego 25 (wejście od ul. 30 stycznia),
66-400 Gorzów Wielkopolski

504 339 545

mackowski.kredyty@gmail.com

Ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytów hipotecznych i agentami uregulowała określenie doradca finansowy. Doradca Finansowy Gorzów Wielkopolski, Doradca Kredytowy Gorzów Wlkp., Doradztwo Kredytowe Gorzów Wielkopolski, Niezależny Doradca Finansowy lub Doradztwo Finansowe Gorzów Wielkopolski.

Zapisz się do newslettera

© 2020 Łukasz Maćkowski | Doradca finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone. POLITYKA PRYWATNOŚCI

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin