doradca finansowy Gorzów Wielkopolski kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski
doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Kredyt Hipoteczny

Profesjonalna pomoc w uzyskaniu kredytu

Sprawdź ofertę
doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Trener finansowy

Udane finanse osobiste

Sprawdź ofertę
doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Budowanie majątku

Jak mądrze budować majątek osobisty

Sprawdź ofertę
doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Doradca biznesowy

Wsparcie dla Twojego biznesu

Sprawdź ofertę

Zmiana stóp procentowych w Polsce 2022

W marcu 2022 Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe o kolejne 0,75%. Aktualna wysokość Wibor 3 miesieczny (stan na dzień 24.03.2022) wynosi 4,48%.

 

Dynamiczny wzrost stóp procentowych w Polsce

Wzrost z 0,24% do 4,48% w niecałe 6 miesięcy to najszybszy wzrost stóp procentowych od dwóch dekad. Posiadacze kredytów są zaniepokojeni wysokością nowych harmonogramów spłaty rat. Nie ma co się dziwić jeśli nagle rata wzrosła o kilkaset złotych.

Jakiej podwyżki stóp procentowych można się spodziewać w Polsce?

To jest najczęściej pojawiające się pytanie wśród osób, które posiadają kredyt hipoteczny lub planują taki zaciągnąć. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Prezes NBP Adam Glapiński w swoich wypowiedziach nie wskazuje, gdzie jest sufit dla stóp procentowych.

Można bazować na historycznym wykresie. Jednak warto mieć na uwadze, że obecna sytuacja jest wyjątkowa z uwagi na wojnę na Ukrainie.

Poniżej wykres obrazujący wysokość Wibor 3 m za ponad 20 lat.

 

Kolejne kwartały wyjaśnią na ile obecna sytuacja geopolityczna przełoży się na naszą gospodarkę. Czy podwyżka stóp procentowych wpłynie na obniżenie poziomu inflacji i ustabilizowanie kursu walut.

Pocieszające jest to, że wysoki poziom stóp procentowych historycznie nie utrzymywał się długo.

Jeden ze scenariuszy jest taki, że po tak szybkiej podwyżce będzie równie szybka obniżka jeśli spowolnienie gospodarcze będzie zbyt duże a inflacja się obniży.

Bardziej negatywny scenariusz to stagflacja. Połączenie spowolnienia gospodarczego z wysoką inflacją. 

Sytuacja rynkowa jest dynamiczna dlatego warto brać pod uwagę każdy ze scenariuszy. Wysokie stopy procentowe przekładają się na wyższe raty i dodatkowe obciążenie budżetu. Wysokie ceny żywności i koszty obsług kredytów to niebezpieczne połączenie.

 

Jak przygotować się na podwyżki stóp procentowych?

Tak jak wyżej wspomniałem nie ma pewności co będzie ze stopami procentowymi w kolejnych miesiącach. Jestem jednak zdania, że przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu warto założyć obecnie scenariusz wyższej raty.

Poniżej przestawiam kilka propozycji jak zabezpieczyć swoje finanse osobiste przed podwyżką rat:

  • Kredyt ze stałą stopą procentową

Najczęściej w ofertach występuje oprocentowanie stałe przez 5 lat. Występują również oferty z oprocentowaniem stałym przez 10 lat. W tym czasie kredytobiorcę nie interesuje co się będzie działo ze stopami procentowymi. W kredycie ze stałym oprocentowaniem wysokość raty się nie zmieni w pierwszych latach kredytowania. Więcej informacji o oprocentowaniu ze stałą stopą na stronie: Oprocentowanie stałe kredytu

  • Zabezpieczenie finansowe

Uważam, że zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest jedną z ważniejszych decyzji finansowych w życiu. Warto przed zaciągnięciem kredytu zbudować odpowiednią rezerwę finansową, aby w trakcie kredytu w razie problemów z pracą, zdrowiem lub innych nieprzewidzianych okolicznościach finanse domowe były bezpieczne. Płynność finansowa jest ważniejsza niż posiadanie własnej nieruchomości. Lepiej podejść do tego rozsądnie i zaciągnąć kredyt za jakiś czas jak będą już zabezpieczone finanse osobiste.

  • Mniejszy kredyt

Jeśli obecna rata jest za wysoka to rozwiązaniem będzie kupno tańszej nieruchomości i zaciągnięcie mniejszego kredytu. Odradzam kupowanie nieruchomości na wyrost i zakładanie, że może kiedyś przyda się większa nieruchomości. Jeśli chodzi o standard wykończenia to nieruchomość w bardzo wysokim standardzie ma odpowiednio wysoką cenę.

Czy dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych w kredycie wysoki standard ma aż takie znaczenie? Sugeruje kupić mieszkanie tańsze w gorszym standardzie, które można doinwestować w przyszłości już z bieżących oszczędności. Na przykładzie Gorzowa Wielkopolskiego: są sprzedawane mieszkania w wysokim standardzie z ceną za m2 o 1000zł – 1500zł droższe za m2 niż mieszkania w gorszym standardzie w tej samej lokalizacji.

Każda z tych nieruchomości spełnia swoją funkcje mieszkaniową a kredyt będzie niższy o kilkadziesiąt tysięcy złotych a za tym też rata. Przy niższej cenie są niższe koszty bankowe i notarialne. Więcej gotówki zostanie na zabezpieczenie finansów osobistych. 

Podsumowując warto sprawdzić różne scenariusze dla zmiany rat po podwyżce stóp procentowych. Osoby zainteresowane kredytem hipotecznym zapraszam do kontaktu. Przeprowadzamy analizę finansów osobistych i prowadzimy wszystkie formalność do otrzymania kredytu hipotecznego.

Kontakt

Łukasz Maćkowski
Ekspert finansowy - kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

ul. Chrobrego 25 (wejście od ul. 30 stycznia),
66-400 Gorzów Wielkopolski

504 339 545

mackowski.kredyty@gmail.com

Ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytów hipotecznych i agentami uregulowała określenie doradca finansowy. Doradca Finansowy Gorzów Wielkopolski, Doradca Kredytowy Gorzów Wlkp., Doradztwo Kredytowe Gorzów Wielkopolski, Niezależny Doradca Finansowy lub Doradztwo Finansowe Gorzów Wielkopolski.

Zapisz się do newslettera

© 2020 Łukasz Maćkowski | Doradca finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone. POLITYKA PRYWATNOŚCI

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin