doradca finansowy Gorzów Wielkopolski kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski
doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Edukacja finansowa

Szkolenia finansowe

Sprawdź ofertę
doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Kredyt
hipoteczny

Najkorzystniejsze finansowanie własnych celów mieszkaniowych

Sprawdź ofertę
doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Niezależny
ekspert finansowy

Profesjonalna pomoc w uzyskaniu kredytu

Sprawdź ofertę

Zmiana stóp procentowych w Polsce

Wysoki poziom inflacji wywołuje dyskusję o ewentualnej podwyżce stóp procentowych. W czerwcu 2021 Węgierski Bank Centralny podwyższył stopę procentową 0,3% a Czeski Bank Narodowy o 0,25%. Jakiej podwyżki stóp procentowych można spodziewać się w Polsce? O ile wzrośnie wysokość raty kredytu hipotecznego? Jak zabezpieczyć się przed podwyżką stóp procentowych?

 

Jakiej podwyżki stóp procentowych można się spodziewać w Polsce?

To co można obecnie założyć to na początku podwyżka stóp procentowych na poziomie zbliżonym do krajów sąsiednich o 0,25% do 0,5%. Po zakończeniu pandemii w perspektywie kolejnych lat jest prawdopodobne, że stopy wrócą do poziomu 1,5% z obecnego poziomu 0,25%. Jednak nie ma dzisiaj pewnej odpowiedzi kiedy to może nastąpić.

Poniżej wykres obrazujący wysokość stopy procentowej w ciągu ostatnich lat.

Niewiadomą odnośnie dalszego rozwoju sytuacji w gospodarce sprawia, że Rada Polityki Pieniężnej wstrzymuje się wykonaniem ruchu na stopach procentowych. Kolejne kwartały pokażą na ile trwałe jest ożywienie w 2021 i czy wysoka inflacja ma charakter przejściowy. Jednak czy Rada Polityki Pieniężnej podejmie w 2021 roku jakieś działania to nie można tego jednoznacznie ocenić. 

Planując zaciągnięcie kredytu warto sprawdzić jaka będzie wysokość raty po podwyżce stóp procentowych.

Jeśli w kolejnych latach inflacja będzie dalej na wysokim poziomie w przedziale między 5-10% to wówczas można spodziewać się wyższej podwyżki stóp procentowych i wyższych rat. W 2012 roku Wibor był na poziomie 5%.

Sytuacja w gospodarce jest dynamiczna dlatego warto brać pod uwagę każdy ze scenariuszy, aby zbyt wysoki wzrost stóp procentowych a z tym wzrost raty nie zagroził stabilności budżetu domowego.

Autor:

Łukasz Maćkowski

Doradca finansowy

Finanse osobiste bez tajemnic

 

Polecane artykuły:

Definicje kredyt hipoteczny

Jak przygotować się do kredytu

Etapy zakupu mieszkania z kredytu na rynku wtórnym

Kredyt budowa na budowę domu

Jaka rata z 10% i 20% wkładem

 

 

 

 

Jak podwyżka stóp procentowych przełoży się na wysokość raty kredytu?

Poniżej kilka przykładów jaki zmieni się wysokość raty kredytu przy podwyżce stóp procentowych o 0,25%, 0,5%, 1%, 2%, 5% na każde 100 000zł kredytu.

Przykładowo przy kredycie na 300 000zł na 25 lat przy podwyżce o 1% rata wzrośnie o 156,96zł.

*Szczegółowe wyliczenia zamieściłem na dole wpisu.

Gospodarstwa domowe, które zaciągnęły kredyt przed 2020 rokiem przy podwyżce stóp procentowych wrócą do raty początkowej.

Podniesienie stóp procentowych będzie wyzwaniem dla finansów gospodarstw domowych, które obecnie zaciągają kredyt. Decyzje o zaciągnięciu kredytu jest oparta na bieżącej wysokości raty i warto uwzględnić jak może wyglądać wysokość raty kredytu jeśli nastąpi podwyżka stopy procentowej.

 

Jak przygotować się na podwyżkę stóp procentowych?

Tak jak wyżej wspomniałem nie wiadomo czy i kiedy będzie podwyżka stóp procentowych w Polsce. Jestem jednak zdania, że przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu warto założyć obecnie scenariusz wyższej raty. Oczywiście lepiej jeśli ten scenariusz się nie spełni dla posiadaczy kredytu hipotecznego.

Poniżej przestawiam kilka propozycji jak zabezpieczyć swoje finanse osobiste przed podwyżką rat:

  • Kredyt ze stałą stopą procentową

Od końca czerwca wszystkie banki w swojej ofercie posiadają kredyty ze stałym oprocentowaniem. Najczęściej w ofertach występuje oprocentowanie stałe przez 5 lat. Występują również oferty z oprocentowaniem stałym przez 7 lat. W tym czasie kredytobiorcę nie interesuje co się będzie działo ze stopami procentowymi. W kredycie ze stałym oprocentowaniem wysokość raty się nie zmieni w pierwszych latach kredytowania. Więcej informacji o oprocentowaniu ze stałą stopą na stronie: Oprocentowanie stałe kredytu

  • Zabezpieczenie finansowe

Uważam, że zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest jedną z ważniejszych decyzji finansowych w życiu. W codziennej praktyce widzę, jak wiele osób zaciągając kredyt wszystkie swoje oszczędności przeznacza właśnie na cel związany z zakupem nieruchomości pomijając ryzyka. Warto przed zaciągnięciem kredytu zbudować odpowiednią rezerwę finansową, aby w trakcie kredytu w razie problemów z pracą, zdrowiem lub innych nieprzewidzianych okoliczności finanse domowe były bezpieczne. Płynność finansowa jest ważniejsza niż posiadanie własnej nieruchomości. Lepiej podejść do tego rozsądnie i zaciągnąć kredyt za jakiś czas jak będą już zabezpieczone finanse osobiste.

  • Mniejszy kredyt

Jeśli potencjalnie wyższa rata po podwyżce stóp procentowych jest za wysoka to rozwiązaniem będzie kupno tańszej nieruchomości i zaciągnięcie mniejszego kredytu. Odradzam kupowanie nieruchomości na wyrost i zakładanie, że może kiedyś przyda się większa nieruchomości. Jeśli chodzi o standard wykończenia to nieruchomość w bardzo wysokim standardzie na odpowiednio wysoką cenę. Czy dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych w kredycie wysoki standard ma aż takie znaczenie? Sugeruje kupić mieszkanie tańsze w gorszym standardzie, które można doinwestować w przyszłości już z bieżących oszczędności. Na przykładzie Gorzowa Wielkopolskiego: są sprzedawane mieszkania w wysokim standardzie z ceną za m2 o 1000zł – 1500zł droższe za m2 niż mieszkania w gorszym standardzie w tej samej lokalizacji. Każda z tych nieruchomości spełnia swoją funkcje mieszkaniową a kredyt będzie niższy o kilkadziesiąt tysięcy złotych a za tym też rata. Przy niższej cenie są niższe koszty bankowe i notarialne. Więcej gotówki zostanie na zabezpieczenie finansów osobistych. 

Podsumowując warto sprawdzić różne scenariusze dla zmiany rat po podwyżce stóp procentowych. Osoby zainteresowane kredytem hipotecznym zapraszam do kontaktu. Bezpłatnie pomogę przeprowadzić analizę finansów osobistych i pomogę w otrzymaniu najkorzystniejszego kredytu hipotecznego.

Pliki z wyliczeniami:

średni wzrost raty na każde 100 000zł kredytu

wysokość raty dla 100 tyś kredytu po podwyżce

wysokość raty dla 500 tyś kredytu po podwyżce

wzrost raty dla kwoty 500 000zł kredytu

Kontakt

Łukasz Maćkowski
Ekspert finansowy - kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

ul. Chrobrego 25,
66-400 Gorzów Wielkopolski

504 339 545

mackowski.kredyty@gmail.com

Ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytów hipotecznych i agentami uregulowała określenie doradca finansowy. Doradca Finansowy Gorzów Wielkopolski, Doradca Kredytowy Gorzów Wlkp., Doradztwo Kredytowe Gorzów Wielkopolski, Niezależny Doradca Finansowy lub Doradztwo Finansowe Gorzów Wielkopolski.

Zapisz się do newslettera

© 2020 Łukasz Maćkowski | Doradca finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone. POLITYKA PRYWATNOŚCI

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin