doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Kredyt Hipoteczny

Profesjonalna pomoc w uzyskaniu kredytu

Sprawdź ofertę
doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Bezpieczny wynajem

Przeprowadzamy weryfikację najemcy

Sprawdź ofertę
doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Budowanie majątku

Jak mądrze budować majątek osobisty

Sprawdź ofertę
doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Inwestowanie w nieruchomości

Dochody z nieruchomości

Sprawdź ofertę

Kosztorys budowy do kredytu hipotecznego w 2021

Kosztorys budowy jest załącznikiem do wniosku na mieszkaniowy kredyt hipoteczny. Banki stosują swoje druki, które mają różny poziom trudności. Wymagane jest rozpisanie inwestycji kwotach i czasie wykonania. Poniżej podpowiadam na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu kosztorysu budowy?

 

Doszacowanie kosztorysu

Jest to niestety spory problem ponieważ w 2021 roku mocno zdrożały ceny podstawowych materiałów budowlanych. Osoby, które tworzyły kosztorys budowy na bazie cen w 2020 roku będę musiały dołożyć od kilku do kilkunastu procent ze swoich środków do poszczególnych materiałów. Bank wypłaca kredyt w transzach i jeśli na początku już braknie środków to będzie problem z wypłatą kolejnej transzy. Niesie to ze sobą ryzyko przesunięcia terminu realizacji. Jeśli jest zawarta umowa z wykonawcą prac to inwestorowi mogą grozić kary za nieterminowe płatności. Konsekwencje mogą być takie, że budowa się zatrzyma.

Najlepszym rozwiązaniem jest rozpisanie kosztorysu w taki sposób, aby na początkowe prace została przeznaczona maksymalna kwota z pierwszej i drugiej transzy. np. nawet jeśli fundamenty mają kosztować 30 000zł to lepiej podać 40 000zł. Ściany zewnętrze założenie 50 000zł to lepiej podać 65 000zł. Jeśli uda się wykonać prace w mniejszym budżecie to rezerwa zostanie na kolejne etapy prac. Błędem jest zakładanie w kosztorysie minimalnych wartości należy się liczyć z tym, że mogą pojawić się niespodziewane wydatki.

Termin wykonania prac

Wiele czynników może wpłynąć na wydłużenie się czasu budowy. np. warunki atmosferyczne, problemy z dostawą materiałów lub opóźnienia po stronie ekipy budowlanej. Warto założyć realny czas wybudowania domu. Jeśli został założony zbyt optymistyczny wariant np. 12 miesięcy i budowa się przedłużyła to bank zgodzi się na 24 miesiące. Taka zmiana wymaga aneksu i kosztuje około 200zł. Do założonego czasu warto dołożyć 4 miesiące na ewentualne przesunięcia w pracach.

Minimalny koszt budowy metra użytkowego.

W zależności od charakterystyki budynku i lokalizacji przyjmowane są minimalne koszty budowy. Analizując obecne koszty budowy nie są to wartości za wysokie. Przyjmowany jest przedział od 2200zł do 28000zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Jeśli mimo wszystko jest to dalej za dużo to można rozpisać budowę do stanu deweloperskiego i wówczas wartości są niższe. 

Mniejsza ilość pozycji w kosztorysie

Zawsze jest wymagane rozpisanie podstawowych elementów, które są niezbędne do zakończenia inwestycji. Jeśli jakieś prace mogą nie zostać wykonane to lepiej ich nie rozpisywać w kosztorysie. np. rekuperacja, kominek. Jak zostaną podane w kosztorysie to trzeba będzie się rozliczyć z tego wydatku. Lepszym rozwiązaniem jest wykonanie tych prac ze środków, które zostaną z innych etapów lub własnych środków bez podawania ich w kosztorysie.

Minimalne wartości na wykończeniówkę

Inwestorzy za duże wartości rozpisują na wykończenie. Odbywa się to kosztem innych elementów a później brakuje na zrealizowanie ważniejszych prac. Jeśli po wybudowaniu domu budżet pozwoli to można większą pule środków wydać na wykończenie. Gorzej jeśli braknie środków i budowa się zatrzyma. Lepiej w kosztorysie założyć więcej środków na stan surowy zamknięty kosztem prac wykończeniowych. Ile i na co wyda inwestor bank nie będzie sprawdzał ponieważ nie są wymagane faktury.

Przy wypełnianiu wniosku o kredyt sugeruje na bazie doświadczenia jak wypełnić kosztorys, aby sprawie przeprowadzić inwestycje.

Pomagam bez prowizji w otrzymaniu kredytu hipotecznego na budowę domu.

Telefon 504 339 545

 

 

Kontakt

Łukasz Maćkowski
Ekspert finansowy - kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

ul. Chrobrego 25 (wejście od ul. 30 stycznia),
66-400 Gorzów Wielkopolski

504 339 545

mackowski.kredyty@gmail.com

Ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytów hipotecznych i agentami uregulowała określenie doradca finansowy. Doradca Finansowy Gorzów Wielkopolski, Doradca Kredytowy Gorzów Wlkp., Doradztwo Kredytowe Gorzów Wielkopolski, Niezależny Doradca Finansowy lub Doradztwo Finansowe Gorzów Wielkopolski.

Zapisz się do newslettera

© 2020 Łukasz Maćkowski | Doradca finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone. POLITYKA PRYWATNOŚCI

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin