doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Kredyt Hipoteczny

Profesjonalna pomoc w uzyskaniu kredytu

Sprawdź ofertę
doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Bezpieczny wynajem

Przeprowadzamy weryfikację najemcy

Sprawdź ofertę
doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Budowanie majątku

Jak mądrze budować majątek osobisty

Sprawdź ofertę
doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Inwestowanie w nieruchomości

Dochody z nieruchomości

Sprawdź ofertę

Kieszonkowe dla dziecka

 

Umawiając się z dzieckiem na kieszonkowe możemy uczyć je edukacji finansowej od najmłodszych lat. Poprzez planowanie i wydawanie swoich środków. Moim zdaniem kieszonkowe w wymiarze regularnym w dużej mierze zależy od wieku dziecka i tego co chcemy kieszonkowym osiągnąć. W poniższym wpisie podzieliłem na trzy grupy wiekowe.

Dzieci przedszkolne

Dla dzieci z tej grupy wiekowej pieniądze są czymś abstrakcyjnym. Raczej nie mają świadomości tego, że limit na karcie czy w bankomacie ma ograniczenie. Pieniądze po prostu są i tu ciężko zakładać, że dziecko sobie poradzi ze zrozumieniem systemu zarabiania i wydawania pieniędzy.

Regularność kieszonkowego dla przedszkolaków nie ma znaczenia. Ponieważ kilkuletnie dzieci nie mają poczucia czasu. Miesiąc czekania na „wypłatę” w formie kieszonkowego to wieczność. Dlatego proponuje podejście bardziej nieregularne przy okazji.

Na przykład przy okazji spaceru przekazać 5 złotych na mały zakup. Uważam, że wówczas dziecko samodzielnie powinno dokonać zakupu. Czyli same wybrać co chce oraz samemu zapłacić. Uczymy dziecko podejmowania samodzielnie decyzji.

Fajnym jest zobaczyć jaki sposób myślowy dziecko stosuje przy podejmowaniu decyzji. Po zakupie było widać dumę w oczach dziecka z tego, że samo zapłaciło. 

Co jakiś czas dziecko może otrzymać większą kwotę na przykład przy okazji dnia dziecka lub wizyty kogoś bliskiego. Wówczas te środki dziecko może zbierać do skarbonki na jakąś większą przyjemność.

Dzieci szkolne

Ta grupa dzieci umie liczyć i ma świadomość wartości pieniądza. Można umówić się na regularną formę kieszonkowego  na drobne przyjemności plus ekstra wpłaty od rodziny przy okazji imprez na coś większego w przyszłości. Uczymy dziecko planowania budżetem plus stawiania celów.

Dodatkowo rozważyć złożenie dziecku karty płatniczej zamiast obrotu gotówką. Świat coraz bardziej zmierza do transakcji bezgotówkowych.

Przy większej kwocie z komunii lub urodzin rekomenduje założenie konta oszczędnościowego dla dziecka, gdzie można środki zdeponować. Oprócz kapitału dziecko będzie miało wówczas swoje pierwsze zyski. Jako dodatkową alternatywę można rozważyć również zakup obligacji, które obecnie przynoszą fajne stopy zwrotu. Uczymy dziecka tego, że nie warto trzymać pieniędzy w skarpecie tylko warto pomnażać zgromadzony kapitał.

Nastolatkowie

Ta grupa wiekowa ma już całkiem spore potrzeby i tu zanim z dzieckiem się umówimy na konkretne kwoty to najpierw lepiej przeliczyć na ile nasz budżet jest wydolny. Słabo wyjdzie jeśli coś obiecamy a potem nie będziemy w stanie się z tego wywiązać.

W tym wieku można też umówić się z dzieckiem na ekstra prace za które otrzyma dodatkowe środki finansowe. Uczy to dziecko pracowitości i szacunku do zarobionych pieniędzy.

Jeśli dziecko ma już prawo jazdy i potrzebuje gdzieś pojechać to można umówić się w ten sposób, że korzysta z samochodu pod warunkiem jego posprzątania. Rodzic jako właściciele dbamy o paliwo w baku a dziecko dba o porządek w aucie. Obydwie strony są wygrane.

Jeśli dziecko ma inicjatywę i chce zacząć zarabiać to bym nie ograniczał tej możliwości. Fajnie jak się dziecko uczy przedsiębiorczości już w młodym wieku.

Czego nie warto robić

Płacenia za naukę. System edukacji sam w sobie stosuje kary i nagrody. Dodatkowe dodanie formy nacisków dokłada dziecku niepotrzebnie stres. Jeśli rodzic bardzo chce to można nagrodzić dziecko na wakacje za dobry wynik roczny. Jednak w formie niezapowiedzianej nagrody niż ustawiania w formie kontraktu.

Płacenia za wykonywanie podstawowych obowiązków domowych. Dziecko żyje z nami i to, że zrobi porządek wokół siebie nie powinno być nagradzane. Drobne prace typu wyniesienie śmieci też powinny być traktowane jako obowiązki domowe za które nie płacimy.

Wydawania na siłę. Jeśli dziecko nie ma potrzeby wydawania pieniędzy to niech nie wydaje. Jeśli dziecko z wycieczki przywiezie pieniądze to są to jego pieniądze z którymi zrobi co chce. Na nową wycieczkę przeznaczamy dla dziecka nowa pulę środków.

Rozrzutności jeśli widzimy, że dziecko wszystkie pieniądze wydaje przeznaczone na miesiąc w kilka dni i przychodzi po kolejne to nie dokładamy nowych środków. Warto sprawdzić dlaczego tak się dzieje i może lepiej wprowadzić inny system. Na przykład podzielić kieszonkowe miesięczne i wypłacać co tydzień w mniejszych kwotach. 

Jeśli nauczymy dziecko samodzielnego zarządzania swoim budżetem w młodości to w przyszłości będzie łatwiej mu funkcjonować jako dorosłemu człowiekowi.

Kontakt

Łukasz Maćkowski
Ekspert finansowy - kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

ul. Chrobrego 25 (wejście od ul. 30 stycznia),
66-400 Gorzów Wielkopolski

504 339 545

mackowski.kredyty@gmail.com

Ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytów hipotecznych i agentami uregulowała określenie doradca finansowy. Doradca Finansowy Gorzów Wielkopolski, Doradca Kredytowy Gorzów Wlkp., Doradztwo Kredytowe Gorzów Wielkopolski, Niezależny Doradca Finansowy lub Doradztwo Finansowe Gorzów Wielkopolski.

Zapisz się do newslettera

© 2020 Łukasz Maćkowski | Doradca finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone. POLITYKA PRYWATNOŚCI

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin