doradca finansowy Gorzów Wielkopolski kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski
doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Kredyt Hipoteczny

Profesjonalna pomoc w uzyskaniu kredytu

Sprawdź ofertę
doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Trener finansowy

Udane finanse osobiste

Sprawdź ofertę
doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Budowanie majątku

Jak mądrze budować majątek osobisty

Sprawdź ofertę
doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Doradca biznesowy

Wsparcie dla Twojego biznesu

Sprawdź ofertę

Ile kosztuje kredyt hipoteczny?

W tym wpisie opiszę jakie koszty występują przy zaciągnięciu kredytu hipotecznego na początku, w trakcie trwania a także po jego spłacie.

Koszty początkowe

To koszty, które poniesie kredytobiorca przy otrzymaniu kredytu.

Prowizja bankowa przedział od 0% do 2% od kwoty kredytu. Jeśli przedstawiona oferta jest powyżej 2% to lepiej poszukać innego banku. Propozycje z prowizją 0% przeważnie obarczone są dodatkowymi ubezpieczeniami – o tym napiszę w dalszej części. Oferty z prowizjami 2% nie narzucają ubezpieczenia. Jeśli zaciągany kredyt jest planowany do szybkiej spłaty np. z uwagi na sprzedaż nieruchomości to lepiej bez kosztów za udzielenie.

Ubezpieczenie na życie lub utrata pracy – na rynku kredytów hipotecznych występują kilka ubezpieczeń z podziałem dwie formy ich rozliczania:

  1. Płatne na początku przy udzieleniu kredytu. Przy skorzystaniu z takiego ubezpieczenia zapłacimy do banku mniejszą prowizje lub wcale. Koszt takiego ubezpieczenia to około 2% do nawet 5% kwoty kredytu.
  2. Płatne w trakcie spłaty z doliczeniem do raty kredytu. Jest wyliczane na podstawie aktualnego salda kredytu czyli np. od 300 000zł x 0,035% = 105zł do raty miesięcznie.

Nie ma jednej zasady, która by jednoznacznie wskazywała, które rozliczenie z powyższych jest lepsze. Należy zwrócić uwagę ile finalnie będzie kosztowało takie ubezpieczenie w całym okresie kredytowania i co chroni.

Korzystając z ubezpieczenia bankowego przeważnie kredytobiorca otrzymuje również zniżkę na marży.

Ubezpieczenie od ognia wiele ofert bankowych nie promuje skorzystania z ubezpieczenia bankowego i nie ma dodatkowych profitów jak się z takiego ubezpieczenia skorzysta się w banku. Koszt ubezpieczenia podstawowego od ognia i zdarzeń losowych to około 80 – 120zł rocznie na każde 100 000zł sumy ubezpieczenia. Częstym rozwiązaniem praktykowanym przez kredytobiorców jest wybranie oferty ubezpieczenia z rynku i zrobienie cesji na bank.

Wycena nieruchomości na etapie analizy bank oszacowuje wartość kredytowanej nieruchomości. Cenniki bankowe są w przedziale od około 400 zł za mieszkanie i około 700zł za dom. Przy mniejszych kwotach kredytu może wystąpić tylko inspekcja i koszty takiej inspekcji rozpoczyna się od 137zł.

Wpisanie hipoteki prawnym zabezpieczeniem kredytu jest wpisanie hipoteki do działu IV w księdze wieczystej. Koszt takiej czynności to 200zł + 19zł podatku PCC. Od czasu wypłaty kredytu do prawomocnego wpisania hipoteki oprocentowanie kredytu jest podwyższone od 0,05% do nawet 2,5% w skali roku. Ma to znaczenie zwłaszcza przy zakupie na rynku pierwotnym gdzie czas kiedy zostanie założona księga wieczysta i wpis hipoteki jest zdecydowanie dłuższy.

Koszty w trakcie trwania kredytu

Odsetki jest to największy koszt kredytu. Na oprocentowanie kredytu składa się marża + Wibor. Po ostatnich obniżkach stopy przez RPP Wibor się obniżył i płacone odsetki są mniejsze. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to element ruchomy i w przyszłości może wzrosnąć. Obecnie marża wynoszą około 2% w skali roku a Wibor 3 miesięczny 0,7% (dane na kwiecień 2020). Razem oprocentowanie wynosi 2,7% w skali roku.

Ubezpieczenia w trakcie kredytu niektóre z ubezpieczeń odnawiają się w trakcie trwania kredytu z wyżej omówionych będzie to ubezpieczenie na życie i od ognia.

Opłata za kontrole przy wypłacie kredytu w transzach jeśli dotyczy zakupu od dewelopera, budowy domu lub transzy na remont. Koszt za jedną kontrole w przedziale od 150zł do 300zł.

Wcześniejsza spłata kredytu opłata za wcześniejszą spłatę kredytu występuje do 3 lat przy kredytach z oprocentowaniem zmiennym i wynosi do 3% od nadpłacanej kwoty. Niektóre banki zrezygnowały z pobierania prowizji za wcześniejszą spłatę. Przy oprocentowaniu stałym może występować przez cały okres kredytowania lub wcale.

Koszty po spłacie kredytu

Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej jak kredyt zostanie całkowicie spłacony i rozliczony to pozostaje tylko wykreślić hipotekę z księgi wieczystej. Opłata za taką czynność wynosi 100zł.

Pomagam odnaleźć się w gąszczu ofert i wyżej opisanych kosztów.

Osoby zainteresowane kredytem zapraszam do kontaktu.

Kontakt

Łukasz Maćkowski
Ekspert finansowy - kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

ul. Chrobrego 25 (wejście od ul. 30 stycznia),
66-400 Gorzów Wielkopolski

504 339 545

mackowski.kredyty@gmail.com

Ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytów hipotecznych i agentami uregulowała określenie doradca finansowy. Doradca Finansowy Gorzów Wielkopolski, Doradca Kredytowy Gorzów Wlkp., Doradztwo Kredytowe Gorzów Wielkopolski, Niezależny Doradca Finansowy lub Doradztwo Finansowe Gorzów Wielkopolski.

Zapisz się do newslettera

© 2020 Łukasz Maćkowski | Doradca finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone. POLITYKA PRYWATNOŚCI

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin