doradca finansowy Gorzów Wielkopolski kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski
doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Kredyt Hipoteczny

Profesjonalna pomoc w uzyskaniu kredytu

Sprawdź ofertę
doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Trener finansowy

Udane finanse osobiste

Sprawdź ofertę
doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Budowanie majątku

Jak mądrze budować majątek osobisty

Sprawdź ofertę
doradca finansowy, kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Doradca biznesowy

Wsparcie dla Twojego biznesu

Sprawdź ofertę

Jakie cele finansowe w życiu osobistym na nowy rok?

Początek Nowego Roku to idealny moment na podsumowanie i ustalenie celów na przyszłość.

Jakie cele finansowe sobie postawić?

Do czego dążyć? 

Na co zwrócić uwagę w planowaniu finansów osobistych?

 

Poniżej wymieniam cele, które według mnie warto rozpisać w swoich planach finansowych:

Zbudowania zaplecza finansowego tzw. poduszka finansowa jest to pula środków, która ma chronić Twoje gospodarstwo domowe na wypadek nieprzewidzianych okoliczności. Tracisz pracę lub chorujesz i nie zarabiasz przez pewien okres czasu. Zgromadzone środki pozwalają Ci normalnie funkcjonować i przez kilka miesięcy masz czas na to, aby poszukać nowej pracy, wrócić do zdrowia. Wielkość takiego zabezpieczenia zależy od kilku czynników np. zawód w jakim pracujesz, wiek, doświadczenie zawodowe.

Minimalna wysokość zabezpieczenia finansowego to 6 miesięcy wszystkich wydatków w gospodarstwie domowym.

Przy zawodach specjalistycznych, gdzie proces poszukiwania pracy jest dłuższy wielkość poduszki finansowej powinien być odpowiednio wyższy. Brak płynności finansowej jest bardzo dużym zagrożeniem dla finansów osobistych. Świadomość tego, że żyjesz od wypłaty do wypłaty powoduje niepotrzebny stres. Jak zbudujesz sobie bezpieczeństwo finansowe to dużo lepiej będzie Ci się funkcjonowało. 

Pozbycie się ze swoich finansów drogich kredytów konsumenckich jedyny kredyt, które powinien być w portfelu finansowym to kredyt z zabezpieczeniem hipotecznym. Jest to rozwiązanie najtańsze w skali roku a jego czas spłaty jest wydłużony i wysokość raty nie obciąża nadmiernie budżetu domowego. Kredyty konsumenckie zawsze będą droższe i to jakieś dwa razy niż hipoteczne. Kredyt gotówkowym generuje również dużo wydatków na początku za udzielenie dlatego wystrzegaj się tego typu zobowiązań. Jeśli posiadasz tego typu rozwiązania to sprawdź czy masz możliwość odzyskania prowizji lub ubezpieczenia za wcześniejszą spłatę. Pisałem na ten temat w tym wpisie. 

Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu

Zabezpieczenie własnych potrzeb mieszkaniowych w moim podejściu do finansów osobistych zdecydowanie jestem zwolennikiem posiadania mieszkania na własność. Jest to uzasadnione z ekonomicznego punktu ponieważ w mieście w którym mieszkam, wynajem mieszkania jest droższe o około 200 – 300zł niż rata za to mieszkanie płacona do banku. W racie kredytu jest też kapitał, który z każdym rokiem spada a nieruchomości zyskują te kilka procent na wartości w skali roku w długiej perspektywie. Po ponad 13 latach w finansach osobistych zauważyłem, że osoby, które kiedyś kupiły nieruchomość na własność dużo na tym zyskały. Np. kawalerka od dewelopera została kupiona w 2009 roku za kwotę 115 000zł. Jej wykończenie wyniosło 40 000zł. Rata kredytu była niższa o około 200zł niż koszt wynajmu. Po 8 latach przyszedł czas na zmianę i kawalerka została sprzedana za kwotę 220 000zł. Zysk na czysto 65 000zł, który stanowi wkład na nową nieruchomość. Takich przykładów znam bardzo wiele. Przy tego typu kalkulacji należy ocenić koszt raty w porównaniu z kosztem wynajmu za podobne mieszkanie w Twoim mieście. Sprawdź harmonogram i zobacz ile w racie jest odsetek a ile spłacasz kapitału.

Zabezpieczenie emerytury nie ma co liczyć na to, że w przyszłości emerytura zapewni życie na przyzwoitym poziomie. Najprawdopodobniej będzie to minimum socjalne, które pozwoli na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Czy chcesz, aby tak wyglądało Twoje życie jak będziesz na emeryturze? Jako osoba aktywna zawodowo masz czas, aby się przygotować finansowo do emerytury. W przyszłości będę poruszał sposoby w jaki sposób zbudować zabezpieczenie finansowe na emeryturę.

Do czego warto dążyć w swoich finansach osobistych?

W 100% uważam, że w długiej perspektywie warto dążyć do niezależności finansowej.

Definiuje niezależność finansową jako moment w którym stać Cię na robienia tego co chcesz, gdzie chcesz i z kim chcesz.

Jesteś przygotowany finansowo na zmianę miejsca pracy lub nie musisz już pracować dla kogoś tylko na swój rachunek. Poświęcasz na pracę tyle czasu ile chcesz. Niezależność finansowa daje Ci możliwości wyboru. Stać Cię na spokojne życie i nie musisz się szarpać. Możesz realizować swoje pasje i zainteresowania.

W moim podejściu do finansów stawiam największy nacisk na bezpieczeństwo finansów osobistych.

Uważam, że należy tak zarządzać budżetem, abyś cały czas posiadał płynność finansową. Nie jestem zwolennikiem kładzenia na szali całego majątku na nowy biznes. Przez wiele lat widziałem jak wiele dobrze prosperujących osób i biznesów przez przeinwestowanie upadło. 

W inwestowaniu ważniejsze jest ile możesz stracić a nie ile możesz zyskać.

Obecne czasy pokazują, że nawet bardzo dobrze działające biznesy nie są pewne i uważam, że należy tak zarządzać swoim budżetem i finansami, aby przetrwać.

Dywersyfikacja dochodów to posiadanie dochodów z różnych źródeł.

To samo tyczy się inwestowania należy trzymać oszczędności w różnych miejscach i na różnych rozwiązaniach.  Rozsądne podejście do finansów sprawi, że zbudujesz wystarczający majątek do spokojnego życia nie tracąc po drodze zdrowia i bez ponoszenia przesadnego ryzyka.

Jeśli jesteś pierwszy raz tutaj to zapraszam Cię do wykonania osobistego sprawozdania finansowego. Jak to zrobić znajdziesz tutaj.

Osobiste sprawozdanie finansowe

 

Kontakt

Łukasz Maćkowski
Ekspert finansowy - kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

ul. Chrobrego 25 (wejście od ul. 30 stycznia),
66-400 Gorzów Wielkopolski

504 339 545

mackowski.kredyty@gmail.com

Ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytów hipotecznych i agentami uregulowała określenie doradca finansowy. Doradca Finansowy Gorzów Wielkopolski, Doradca Kredytowy Gorzów Wlkp., Doradztwo Kredytowe Gorzów Wielkopolski, Niezależny Doradca Finansowy lub Doradztwo Finansowe Gorzów Wielkopolski.

Zapisz się do newslettera

© 2020 Łukasz Maćkowski | Doradca finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone. POLITYKA PRYWATNOŚCI

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin